Dizi: Vis a Vis

Bayan Arıza tarafından 4 - Ağustos - 2020 tarihinde yazıldı.

Temmuz döneminde Netflix’te yayınlanan Vis a Vis’in “Oasis” hariç tüm sezonlarını bitirdim. Yani 4 sezon zaten hapishanede geçiyordu. Son sezon dedikleri 5.sezondan henüz tek bölüm izledim. Onda da şimdilik hapishanenin dışındalar ve soygun planlıyorlar.

 

Şimdiden söylemeliyim; keşke 4 sezonda bıraksalardı. Hatta 3 sezonda:) Ama baştan sona keyifle, neşeyle, sinirle, bilumum duygularla izledim bu muhteşem diziyi.

Diziye ilk başladığım zaman “Orange is the New Black”in İspanyol versiyonu diyordum. Evet benzeyen yönleri de var ama İspanyollar bambaşka bir millet olduğundan son derece sürükleyici ve farklı buldum diziyi. Her bölüm 1 saat civarı da sürdüğü için de adeta sinema şöleni gibi oldu. Haliyle 1 ayda bitirebildim diziyi. İlk bölümü 20 Nisan 2015’te İspanyol kanalında yayınlandı.

Son zamanlarda İspanyol dizilerini çokça tercih eder olmuştum zaten. Role girişleri, rollerini oynarken kendilerini tamamen bu işe adamaları, mimik ve jest kullanımları, o renkli ve gürültülü halleri beni benden alıyordu.

Yine bu süreçte eş zamanlı olarak”La Chicas de Cable”nin son sezonunun 2. kısmını 5 bölüm olarak izledim. Dizi zaten sona erdi.

“La Casa de Papel”den tanıyıp sevdiğimiz Nairobi yani mimik/jest sultanı Alba Flores, “Vis a Vis”te çingene güzeli Saray Vergas’ı canlandırıyor.

Yine dizide, “La Chicas de Cable”den tanıdığımız Maggie Civantos, dizimizin sarışını Macerana Ferrerio’yu canlandırıyor ki biraz soğuk geldi. Yani yan rollerde oynayan oyuncuların bile oyunculuğu daha iyi bence. Ama yine de dizinin başındaki Maca ile sonundaki Maca arasındaki değişim mutlaka izlenmeli.

“La Casa de Papel”den tanıdığımız hamile komiser Najwa Nimri bu dizide tam bir baş belası olan Zulema Zahir’i canlandırıyor. Adeta yaşıyor, muhteşem bir oyuncu bence. Yan rollerde oynayan tüm oyuncular da şahane bence. Hepsini iyi seçmişler, çünkü hepsinin kendine göre bir arızası var. Zira İspanyollar dizi oyuncusu değil, diziyi kendi hayatlarına adapte ediyorlar resmen.

Dizide çok sevdiğim ve bağlandığım karakter oldu. Zulema’nın oyunculuğuna bittim, Teresa’yı, Sole’yi, Saray’ı çok sevdim. Maca’nın ailesi de kızı için her şeyi yaptı. Bir evlat hapise girince tüm aile mahvoluyor bu gerçek.

Dizide arkadaşlık, dostluk çok iyi işlenmiş, çok ağladığım yerleri de oldu. Ama hayatta kalmak için insan neler yapıyor, bunu da gösterdi dizi bize. Dizide, hapishanenin doktoru Sandoval’ı gerçek hayatta görsem 2 tane çakacam, adam o kadar iyi (!!) oynadı kötü adamı yani. Oyuncular, rollerinin hakkını fazlasıyla vermiş.

Bu dizi anlatılmaz yaşanır; baştan sona İspanyolların harika bir işi, izlenmeli.