Dizi: Trinkets

Bayan Arıza tarafından 2 - Eylül - 2020 tarihinde yazıldı.

Arada atladığım, unuttuğum Netflix dizileri de var. Ama en son Trinkets’in 2. sezonunu izledim. Tipik bir Amerikan dizisi diyebiliriz. Ama bu kez söz konusu olan uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı değil. Daha önce hiç işlenmemiş bir konu olan kleptomani.

Yani aslında çalmaya ya da hırsızlık yapmaya ihtiyaç duyulmadığı halde çalarak içinde boşluğu bastırmak diyelim.

Trinkets, Kirsten Smith’in 2013 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan bir Amerikan genç drama web televizyon dizisidir. Dizi, Smith, Amy Andelson ve Emily Meyer tarafından oluşturuldu. 14 Haziran 2019’da Netflix’te yayınlandı.

Dizide başrolde Elodie Davis adında kleptoman bir kızımız var ki Brianna Caitlin Hildebrand canlandırıyor. Kendisi aynı zamanda bir eşçcinsel. Tıpkı hemen hemen her Netflix dizisinde olduğu gibi. En azından saçma sapan sahnelerle sürekli bir yüzümüze çarpma durumu yok.

Elodie’nin annesi ölüyor. Babası da başka bir kadına aşık oluyor filan. Bir de küçük erkek kardeşi var. Tabii kendisi ergen olduğundan ve biraz da içe kapanık bir tip olduğundan mütevellit isyanda. Gittiği Lisede 2 tane de kankası var. Biri gerçekte çok zeki bir kız olan Moe Truax (Kiana Madeira). E O’nun da ailevi sorunları var. Babası hapse girmiş, çocuklarından para tırtıklayan bir tip, annesi hemşire, canla başla çalışıyor, bir abisi var, O’nun da bazı sorunları olmuş, askeri okula gitmiş ama gastronomiye merak salarak geri dönmüş filan.

Gelelim üçüncü kızımıza, O da annesi siyahi, babası beyaz olan dizide Tabitha Foster’ı canlandıran Quintessa Swindell. O da kendini arama derdinde ama okulun klasik en (!) gözde futbolcusu Brady Finch’in (Brandon Butler) geçen sezondaki sevgilisi. Ancak sevgilisinden şiddet görüyor. Derken bu 3 hatunun yolları kesişiyor ve sıkı arkadaş oluyorlar. Yan rollerdeki oyuncular da fena değil. Ama ben en çok Moe’yı sevdim.

Okulda başlarına gelenler, yaşadıkları travmalar, arkadaşlıkları derken kısa, öz ve sevimli bir dizi. Öncelikle müzikleri harika. Tipik ergen dizileri ile hemen hemen aynı ama bir tık üstü diyelim. İki sezonu da keyifle izledim. Bölümler de fazla olmadığından tadında bırakmışlar.