Dizi: Kent Masalları (Tales of the City)

Bayan Arıza tarafından 17 - Haziran - 2019 tarihinde yazıldı.

İşte bir LGBT dizisi daha. Keyifle izledim gökkuşağı filmlerini çok seven biri olarak. Armistead Maupin’in aynı isimli romanından uyarlama olan 10 bölümlük leziz dizi. Geçmiş yıllarda yine mini dizi olarak çekilmiş ve iki oyuncu yine aynı mesela.

İlk bölüm yayın tarihi: 28 Eylül 1993
Son bölüm yayın tarihi: 27 Mayıs 2001
Sezon sayısı: 3

imiş eskisi. Benim izlediğim ise bu yıl çekilen oldu. O dönemden Olympia Dukakis ve Ozark’tan tanıyıp sevdiğimiz Laura Linney yine var. Bu kadına bayılıyorum cidden, o koca ağzına ve sevimli suratına. Aslında hiç tipim değil ama sevimli bir kadın.

Dizide olaylar Mary Ann karakteri (Laura Linney) etrafında dönüyor. Kendisi vakt-i zamanında kocası ve kızını kariyer için terkediyor, mutlu mesut yaşadıkları Barbary Lane’den ayrılıyor.  Kızı Shawna’yı da Juno’dan sevdiğimiz Ellen Page canlandırıyor. Burada da Anna Madrigal isimli bir hatun var. Kendisinin queer insanları bir araya toplayan bir evi, yuvası, topluluğu var, yıllardır herkes Anna ile mutlu huzurlu yaşıyor. Derken Mary Ann geri dönüyor. Barbary Lane’i almak isteyen biri var. Tam da Anna’nın 90.yaş gününde O’na şantaj yapıyor. Derken….çok da anlatmak istemiyorum. Farklı bir dizi, görsel olarak da rengarenk, 60’lı yılları anlattığı dönemi de güzel işlemişler; dizide eşçinsel çiftler, biseksüller, butch’lar, trans bireyler, trans olup gay olanlar ve elbetteki heterolar derken o camiaya ışık tutması babında güzel tabii. Belki herkese hitap etmeyebilir (önyargılı tiplere), ancak ben “kim kiminle mutlu ise onunla olmalı” mottosunda olduğumdan seve seve izledim, izlerim de. Dizide bolca sayıda transseksüel oyuncu da var.

Efem bu da internette yazılanlar;
Armistead Maupin aynı isimli romanlarında uyarlanan dizide, Mary Ann’ın hayatı konu ediliyor. Mary Ann, kariyeri için kızını ve eşini terk etmiştir. Aradan geçen 20 yılın ardından, evine, kızı Shawna ve eski kocası Brian’ın yanına geri dönmeye karar verir. Senarist ve showrunner koltuğunda Lauren Morelli’nin oturduğu dizinin başrollerinde Laura Linney, Olympia Dukakis ve Ellen Page yer alıyor.

Sanırım birçok ödül almış olabilir, bildiğim “GLAAD Medya En İyi Mini Dizi” ödülü. Bence ödüller artacaktır.