Dizi: Kalifat (Caliphate)

Bayan Arıza tarafından 6 - Nisan - 2020 tarihinde yazıldı.

Son zamanlarda izlediğim en gerçekçi, en sürükleyici, en sade, gerilim, polisiye, dram dizisi oldu bu Kalifat. İsveç’li bir grup Müslüman gencin İşid’e katılması, İşid’in İsveç’e dair planları, ailelerin çocuklara karşı tutumu vb. konular çok gerçekçi bir şekilde yansıtılmış.

2020 İsveç yapımı 8 bölümlük Netflix dizisi. Dizinin yaratıcısı Wilhelm Behrman.

Oyuncuların Orta Doğulu oyunculardan seçilmesi dizinin inandırıcılığı açısından yerinde olmuş. Dizinin başrolünde Türk oyuncu Gizem Erdoğan var. Kendisini bu dizi öncesinde tanımıyor idim.  İlk kez karşılaştım. Kendisi ve kocasını canlandıran Amed Bozan da harika oyunculuklar sergilemiş.

Gizem Erdoğan dizide “Pervin” karakterini canlandırıyor. Esas kızımız, İşid militanı olan kocası Hüsam  (Amed Bozan) ile Stockholm’den kaçarak Suriye’nin şehirlerinden biri olan Rakka’ya yerleşiyor. Latifa adında bir bebekleri var.

Pervin mutsuz ve orada olmak istemiyor. Bir şekilde bir telefona ulaşıyor. Dizi böyle başlıyor.

Telefonun ucunda İsveç’te polis olan Fatima (Aliette Opheim) var. Pervin, kendisinden O’na yardım etmesini istiyor. Fatima da (ki Pervin O’nu Eva olarak biliyor) işe yarar bilgiler verirse ve de O’nun için ajanlık yaparsa kendisini ve bebeğini Rakka’dan kurtaracağını söylüyor. Bunun üzerine Pervin Fatima ile iletişimde kalıyor. Kocasından gizleyerek bir şekilde öğrenebildiği ne varsa Fatima’ya anlatıyor.

İsveç’te de özellikle Müslüman öğrencilerin devam ettiği bir okul var. Burada da İbbe (Lancelot Ncube) adında bir adam asistan öğretmenlik yapıyor. Onun da İşid’le bağlantısı var. Eylem planları ve intikam peşinde. Amacı terör eylemlerinde kullanabileceği kişiler bulmak. Özellikle de ailevi sorunları olan, kafası karışık, kolayca etkileyebileceği kişilerden seçerek reşit bile olmayan çocukları kötü amaçlar içi kullanıyor.

Müslüman öğrencilerin devam ettiği okulda okuyan öğrencilerden Sulle (Nora Rios) ve Kerima (Amanda Sohrabi) adında iki kız var. Kerima, babası ile kalıyor. Annesi ölmüş. Babası da tuhaf bir tip. Kızı dövüyor filan. Oldukça saf ve iyi niyetli bir kız. Müslümanlıktan da bir haber. Ama ailede sevgi görmediği için O’na sevgi-ilgi gösteren herkesten etkileniyor. Dolayısı ile babasının hırpaladığı bir akşam İbbe O’na kalacak yer verince kız için planlarına başlamış oluyor. Kız ise bir şeyden habersiz. Beyni maalesef her gün yıkanıyor.

Bir de Sulle adında bir kız var. Filistin’li. Aslında çok iyi bir ailesi var. Annesi, babası ve kızkardeşi Lisha (Yussra El Abdouni) ile mutlu mesut yaşıyor. Basketbol oynuyor filan. Kıza resmen rahat batıyor. Babası Suleiman (Simon Mezher) özellikle de çok çağdaş bir Müslüman. Kızlarının da öyle yetişmesini istiyor. Kızlarına ve eşine karşı da iyi bir baba ve eş.

Maalesef İbbe kızları çok etkiliyor. Sulle’yi İsveç’in Müslümanların dinini yaşamasına izin vermediği konusunda bir şekilde ikna ediyor, konuşmalarıyla, kızlara olan davranışları, verdiği youtube linkleri ile vb.

Sulle tüm bunlardan çok etkileniyor.  Aslında Kerima gibi değil, akıllı bir kız. Ama olayları farklı yorumluyor. Maalesef 13 yaşındaki kızkardeşini de etkilemeyi başarıyor.

Bir gün başını kapatıyor. Babası kafasından zorla başörtüyü çıkarmaya çalışıyor. Bağnaz olmadıklarını söylüyor. İşid’in Müslüman olmadığını söylüyor. Gerçek Müslümanlığın bu olmadığını belirtse de kızların beyni fena halde yıkanmış durumda ve kızlar onlara karşı gelen herkesi kâfir olarak görmeye başlıyor.

İbbe bir yandan kızları İşid’e katılmak için etkilerken, bir yandan da başka planlar da yapıyor.

Pervin ise çok kötü şartlarda yaşıyor.  Amacı oradan kurtulmak. Kocası Hüsam ise özünde kötü bir adam değil. Zira O’nun da kafası karışık ve O da durumdan çok hoşnut değil. İçinde bulunduğu örgütün baskısı altında. Bir yandan da karısına fena halde aşık ve O da özünde oradan kurtulmak istiyor.

Fatima’nın çalıştığı büroda başa Nadir (Arvin Kananian) adında biri geçiyor. Fatima’nın bu adamla ilgili şüpheleri var. Nadir de Fatima’nın peşinde olduğunu anlayarak hatunu işten uzaklaştırıyor. Çünkü Fatima inatçı bir tip, tam bir savaşçı. Nadir’in İşid’in İsveç ayağı olan Abu Jibril (Dennis Önder) ile olan ilişkisini fark ediyor. Fatima’nın da en büyük yardımcısı işyerinde partner’i olan Calle (Arbin Greholm). O’na içeriden bilgi veriyor. O da öğrendiği her şeyi Calle ile paylaşıyor.

İbbe’nin ise acıdır ki büyük planları var. Kızları İşid’e katmak, Miryam (Shada-Helin Sulhav) adında bir kızla evlenerek O’nu terör için kullanmak, kafası karışık 2 İsveç’li kardeşe eylem yaptırmak ve daha neler neler…

Olaylar soluk soluğa izleniyor. Spoiler da vermek istemiyorum çünkü merak uyandıran çok gerçekçi bir dizi.

Bir yandan Pervin’in kurtulma çabası, bir yandan kızların Stockholm’den kaçarak İşid’e katılması, bir yandan İbbe’nin planları…

Güzel bir dizi yapmışlar. Kullanılan kamera, seçilen oyuncular, renkler, tercih edilen mekanlar derken bir çırpıda izledim. Bu türü sevenlere tavsiye ederim.