Dizi: Home for Christmas

Bayan Arıza tarafından 21 - Aralık - 2020 tarihinde yazıldı.

Bayıla bayıla izlediğim bu Norveç dizisi 2 sezon ve 6’şar bölümden toplam 12 bölümdü. Ne diyebilirim? Tam da bu pandemi döneminde uzun zamandır hiç bu kadar keyifli bir dizi izlememiştim. Hakikaten de bu İskandinav milleti bizlerden ne kadar farklı. Kadın-erkek ilişkileri olsun, dünya görüşü olsun imrenmemek mümkün değil.

Netflix’te dizi şöyle tanıtılıyor:

“İlişki durumu hakkındaki bitmek bilmeyen yorumlardan bıkan müzmin bekâr Johanne, Noel’de eve götürecek bir erkek arkadaş bulmak için 24 günlük bir ava çıkar.”

Asıl kızımızın adı Johanne ve bu kıza bayıldım, Norveç’li 87’li bir oyuncu, ismi  Ida Elise Broch. Mimik, jest, gülüş, görüntü hepsi şahane.

Dizi 2019 ve 2020 dizisi. Dizinin yaratıcısı Per-Olav Sørensen.

Esas kızımız bir hemşire. 30 yaşında. Ev arkadaşı var. Annesi, babası ve evli olan bir ablası ve abisi var. Noel onlar için oldukça önemli. Her Noel yemeğinde aile evinde toplanıyorlar. Diğerleri evli olduğundan Johanne’nin annesi ve babası da bir daha ki Noel yemeğine birini getirmesini istiyor. Aslında baskılardan bunalan bizim kız Johanne “sevgilim var” demiş bulunuyor. Bundan sonra da olaylar başlıyor.

Ev arkadaşı ve en iyi arkadaşı olan Jorguun ile nasıl sevgili bulunur moduna giriyorlar. Aslında ailesinin de çok sevdiği erkek arkadaşı ile 3 yıl önce ayrılmış o zamandan beri deyim yerindeyse o taraklarda bezi yok:) Hızlı flört uygulaması, internetten sevgili bulma derken bayaa bir insanla tanışıyor.

Hastane de bir doktorumuz var Henrik yani, aslında O da Johanne’ye yanık.

Dizi şeker modda, gülmeli, eğlenmeli bir şekilde akıp gidiyor. Evet çıtır çerez diyebiliriz ama gerek Norveç dili olsun, gerek kar manzaraları ve insanların doğallığı ve sadeliği beni benden aldı. Keyifle izlenesi bir dizi.