Dizi: Gone For Good

Bayan Arıza tarafından 19 - Ağustos - 2021 tarihinde yazıldı.

Bir gecede dizi bitirilir mi? Evet bunu da yaptım. Arada izlediğim diziler oldu aslında. Mesela keyifle vakit geçirdiğim 5 sezonluk Lucifer oldu. Bu arada 6.sezon da geliyormuş, çok güldüm eğlendim izlerken. Tom Ellis’in aksanı yeter zaten:)

Dün akşam izlediğim dizi ise yine bir Netflix dizisi. Fransız polisiyesi diyelim. Tam olarak polisiye de denmez gerçi. Harlan Coben’in romanından uyarlama olduğu için seçtim. Bazı yerleri çok yavaş tempoydu, uykumu da getirdi, ileri sardığım bir iki yer de olmadı değil ama sonuna dek izleyip finale ulaştım.

Fransa’nın Nice şehrinin güzel görüntüleri eşliğinde, flashback’lerle ve güzel renklerle yine de sürükleyici bir dizi oldu. Günümüzde geçiyor ama olayın başladığı yıllara da gidiyor. 2010’dayız, 2007’deyiz, 2020’deyiz. Daha eskiye gittiğimiz yıllarda duvardaki “grunge” posteri ve Guillaume’ın oduncu gömleği gözümden kaçmadı.

Başrolünde Fransız abimiz var (Finnegan Oldfield). “Guillaume” adında 30’lu yaşlarda birini canlandırıyor. Ancak başroldeki bu adam Fransızdan çok İngiltere’nin bağrından çıkmış gibi diyorum kendi kendime. Bir baktım ki adam İngiliz/Fransız aktörmüş.

Oyuncular genç ve oyunculuk eh işte. Bir de o sert Fransız aksanı gibi değil dizideki aksan. Acaba Fransa’nın güneyinde farklı bir aksan mı konuşuluyor? İspanya sınırı malum, Araplar da çok, o bölgenin aksanı farklı sanırım. Fransızca bilmediğim için Fransızca bilen arkadaşlar bilgi paylaşırsa harika olur. Sırf merakımdan soruyorum.

Efenim dizide esas oğlanımız var. Yan komşusunun kızıyla çıkıyor gençken. Kız bir akşam öldürülüyor. Hatta kız kardeşi şahit oluyor ve yıllar boyu bu travmanın etkisinden kurtulamıyor. Guillaume’ın abisi o gece yakın arkadaşı tarafından vuruluyor. Zaten dizinin ilk bölümü bu şekilde başlıyor.

Aradan yıllar geçiyor. Guillaume’ın annesi kahırdan ölüyor. Bir kız arkadaşı var. Annesinin cenazesinden sonra kız arkadaşı ortadan kayboluyor. Bizim çocuk da sosyal hizmetlerde çalışıyor, sorunlu gençlere yardım eden iyi kalpli bir tip. Kız arkadaşının kayboluşunu araştırırken olaylar onu hiç tahmin edemeyeceğiniz yerlere götürüyor. Sosyal hizmetlerdeki amiri de olayları araştırma işinde Guillaume’a yardım ediyor. Resmen ipucu peşinde oradan oraya sürükleniyorlar. Bu arada ikisinin hayatından da kesitler sunuyor bize. Araştırma sırasında kaybolan kızla aynı isme sahip başka birine ulaşıyorlar. Spoiler vermek istemem. Sürükleyici bir dizi. Toplam 5 bölüm. Orjinal adı “Gone for Good”, zaten Harlan Coben’in kitabının adı da bu. Yönetmen Juan Carlos Medina.

Bir de en sevdiğim filmlerden olan Noi Albinoi’deki Tómas Lemarquis de var dizide. “Yahu bu O mu, nasıl olur da bir İzlanda’lı aktör Fransız dizisinde oynar?” diyorum ki evet aynen öyle. Ta kendisi imiş.

Ben diziyi bir gecede bitirdim. Harlan Coben romanlarını ve polisiye/suç/gizem türlerini sevenlere tavsiyem olsun.