Dizi: Bir İzlanda polisiyesi daha “Trapped”

Bayan Arıza tarafından 22 - Eylül - 2021 tarihinde yazıldı.

Ne olacak benim bu İzlanda aşkım? Ah ne çok seviyorum bu ülkeyi. Kendimi bildim bileli böyle. İnternet çıkmadan, bilgisayar yüzü görmeden bile, çocukluğumda atlaslara bakarken başladı bu sevgi bende. Buldum kendime bir dizi daha, 2 sezon.  Hatta ilk sezonu bitirdim, bitirir bitirmez de siz Arızalılar Kulübü müdavimleri ile paylaşmak istedim. İlk sezon 10 bölüm. Kullanılan mekânlar mı desem, manzara mı desem, fiyort mu desem, ah o güzel 1000 yıldır değişmeyen İzlandaca mı desem?

Efenim, olay küçük bir kasabada geçiyor. Ocak, Şubat ayları. İzlanda için facia zaten hava durumu. Mevzular oluyor ama kar fırtınasına denk geldiği için Reykjavik’ten yardım filan da gelemiyor. Hoş, sonunda geliyor gelmesine ama bir işe de yaramıyor.

Dizide esas adamımız cüsseli bir kasaba polisi, 2 tane de cevval yardımcısı var. Polisimiz “Andri”yi Ólafur Darri Ólafsson pek güzel canlandırıyor. Kendisi de pek güzel bir abimiz, sevdim şahsen.  Karısı rolündeki Agnes’i de (Nína Dögg Filippusdóttir)  başka bir İzlanda polisiyesi olan “The Valhalla Murders”da izlemiştim ki onu da paylaşmıştım sizinle.

Efenim karısı ile Andri ayrı. Kendine başka bir sevgili yapmış hatun, iki de tatlı kızları var. Kızlar babaları, dedeleri, anneanneleri beraber bu küçük kasabada yaşıyor. Anneleri de, sevgilisini alıp ziyarete geliyor. Bir yandan aileler de anlatılıyor yani. Küçük kasaba halkını tanıyoruz dizi boyunca.

Yangın ile başlıyor dizimiz. Bir çift var. Issız bir fabrikada yangın çıkıyor. Kızımız sizlere ömür. Derken günümüze dönüyoruz. Kasabaya Danimarka’dan gelen büyük bir yolcu gemisinin yanaşması ile başlıyor hikâye. Tam bu esnada başsız, kolsuz, bacaksız, sadece gövdeden oluşan bir ceset bulunuyor denizde. Hal böyleyken Andri ve arkadaşları, cesedin gemiden atıldığını düşündüklerinden geminin limandan hareket etmesini engelliyorlar. Sorguya başlıyorlar. Gemide şüphelendikleri şahıs Litvanyalı bir insan taciri. İki Afrikalı kız kardeşle beraber polisten kaçıyor. Kızlar kurtarılıyor. Derken asıl katili ararken olaylar başka yerlere dallanıp budaklanıyor. Aslında dizide çok fazla mevzu var, yangın, cinayet, tecavüz, insan kaçakçılığı derken kasaba için planı olan bir belediye başkanı ve paralı abiler de var. Polis, tüm bunları çözmeye uğraşıyor.

Öyle koştur koştur bir durum yok. Zaten istese de dizide kimse koşamaz. Her taraf karla kaplı:) Bayıldım yine manzaralara.

Tabii ki dizinin yaratıcısı ve yönetmeni pek çok sevdiğim Baltasar Kormákur. Geçenlerde “Katla” dan da bahsetmiştim hatta. O da yine bu yaratıcı Baltasar Kormákur’un işiydi.

Polisiye seven izlesin, İzlanda seven zaten havada karada izlesin. 2.sezona başlıyorum en kısa zamanda.