Dizi: Away

Bayan Arıza tarafından 21 - Eylül - 2020 tarihinde yazıldı.

Koşturmalardan pek fırsat yaratamadığım dizilerde en son “Away”i bitirebildim. Dizi, diyaloglar ve atmosferi sebebi ile ağır ilerlediği için bir türlü bitemedi 10 bölüm. Özetle, 5 farklı milletten astronot var. Dizinin yaratıcısı ise Andrew Hinderaker.

Başrolde Boys Don’t Cry’dan da tanıdığımız Hillary Swank var ki kendisi hem uzay gemisinin kaptanı hem de başroldeki esas kızımız. İngiliz, Çinli, Rus, Hintli ve Amerikalı astronotlarımızın hedefi Mars’a gidip, 3 yıl orada kalarak Mars’ı incelemek, Mars’ta yaşanıp-yaşanamayacağına bakmak.

Genelde uzayla ilgili filmleri/dizileri izleyemem. “İzlemem” demiyorum, izleyemem. Çünkü bilim kurgu sevmiyorum, beni boğuyor. Bu dizide ise olayın teknik yönünden ziyade duygusal boyutunu işlemişler. O yüzden dram gibi olduğundan izlenebildi tarafımdan:)))

Hillary Swank “Emma Green” adında bir astronot. Eşi Matt de iyi bir astronot ama kendisinin rahatsızlığı sebebi ile dünyada olması gerekiyor. Matt Green’i Josh Charles canlandırıyor ki O’nun da birçok dizisi ve filmi var (Good Wife, In Treatment vb).

Ray Panthaki ise Hintli astronot “Ram Arya” rolündeki severim İngiliz aktörü. Kendisini en son Marcella’da izledim. Oldukça başarılı.

Rus astronot rolünde İsrailli aktör Mark Alexandrovich var ki O da  iyi oynuyor. Uzayda olmak bazen bazı uzuvların işlevselliğini yitirmesine ya da kaybedilmesine bile yol açabiliyor imiş. “Misha Popov” adındaki astronotumuz uzaya çıktıkça görme yetisini yitiriyor örneğin.

Çinli astronot rolünde vivian Wu, İngiliz astronot rolünde de İsrailli bir aile tarafından Afrika’dan evlat edinilerek büyütülen Kwesi var (Ato Essandoh).

Bu 5 kafadar mı diyelim artık; bir yandan Mars’a doğru yol alırken, bir yandan da geride bıraktıkları, aileleri, geçmiş yaşantılarına dair kesitler ile dizimiz ilerliyor.

Bölümler ilerledikçe astronotlarımızın karakterleri ve dünyada bıraktıkları aileleri de anlatılıyor. Dünyadakiler ile birbirlerine mesaj yoluyla iletişim kuruyorlar. Uzayda iken yedek su ünitesi arızalanıyor. Ram bir hastalık geçiriyor. Misha gözlerini kaybediyor, Kwesi’nin de ayağı ile ilgili problem oluyor. Dünyadan Mars’a gönderilen içinde onlara yetecek olan erzak taşıyan kapsül yörüngeden çıkıyor. Bir sürü soruna rağmen mücadeleyi bırakmıyorlar.

Dizi türevleri gibi yukarıda da belirtmiş olduğum gibi teknik boyuta çok girmediğinden kendi tarzında farklı bir dizi olmuş. Sevenlerine duyurulur.