Cocorosie

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

atlı eşekli ve oyuncaklı bi "indie" muzik

COCOROSIE

2005 de Yasemin ’nin Cenk Taner röportajının da yer aldığı bi dergi çıkmıştı. NM adli dergi şubat ayında NME ın Türkiye versiyonu olarak çıkmıştı. Ufak yanlışlarına rağmen adeta 2004 un özeti gibi olan zengin içerikli dergi bi daha çıkmadı nedense. Ama orada albüm tanıtım sayfalarında dolu dolu olan bu yegane dergi Elliott Smith ’den tutun, Sufjan Stevens ’a, Arcade fire ’a (ki o zamanlar o kadar az kişi biliniyordu, patlamamıştı) kadar pek çok ismin albümünü tanıtmıştı. Hazine değeri taşıyan bu albüm kısmında dikkatimi çeken çok güzel bir albüm kapağı vardı ve elbette tepesinde 2 hatunun biraz “yakın” fotoğrafları. Birinin yüzünde tükenmez kalemle çizilmiş bir bıyık ötekinin yüzünde ise yine çizilmiş bir göz yaşı damlası. Öylece albümün kapağına ve resme bakıyorum. Haliyle albüm kapağı bi hayvanı andırsa da uzaktan, aslen öyle değildi. Yakından bakıldığında baslarında bi çeşit kumaş veya eşarp olan iki kadın yanak yanağa vermişti.

Benim için baya vakit geçti bunun üstünden. Sene 2006 oldu ve ben “amazon”da gezinirken bu hatunların 2. albümünün bile çıktığını fark ettim. Hemen download ettim. Zaten isteseniz dahi alamazsınız çünkü ben rast gelmedim Türkiye ’de. Gelmedi Türkiye ’ye çünkü.

Dinlemeye 2. albümleri olan Noah ’s Ark tan başladım. Cidden o 3 atın birbirine girdiği albüm kapağının olayını çözmüş olmuştum. Gerçekten bu hatunlar atlı bi müzik yapıyorlardı. At sesleri, eşek sesleri, oyuncak telefon sesi, oyuncak tren sesi Cocorosie yi dinlerken dikkatinizi çekecek detaylar. Onun dışında arp de var sanırım. İlla bi türe sokalım derseniz indie pop / indie rock diye kategoriye sokulabilirler. İste müzikleri kendine has ve derin olan bu grup emek sinemasında caz festivali kapsamında geldiler ülkemize.ki ben gidemedim orası ayrı:/.

Son albumleri olan “Noah ‘s Ark” ‘ı, debut albümleri “La Maison De Mon Réve” den daha cok sevdim. Ama ilk albümdeki “Good Friday” başkadır orası ayrı:) sonuçta bu hatunların müziğini ve albümleri çok sevdim. Indie ve deneysel şeyler seviyorsanız “Noah ‘s Ark” ı dinleyin derim. Ki Antony & The Johnsons ’dan tanıdığımız Antony “beautiful boyz” adlı şarkıda düet yapıyor. Bu da fazlasıyla bi neden:)

COCOROSIE diskografi:

March 9, 2004
“La Maison De Mon Réve”
1. Terrible Angels
2. By Your Side
3. Jesus Love's Me
4. Good Friday
5. Not For Sale
6. Tahiti Rain Song
7. Candy Land
8. Butterscotch
9. West Side
10. Madonna
11. Hatian Love Songs
12. Lyla

September 13, 2005
“Noah ‘s Ark”
1. K-Hole
2. Beautiful Boyz
3. South 2nd
4. Bear Hides And Buffalo
5. Tekno Love Song
6. The Sea Is Calm
7. Noah's Ark
8. Milk
9. Armageddon
10. Brazilian Sun
11. Bisounours
12. Honey Or Tar

OZAN GÜLER