Cem Kurtuluş’tan Konser Kritiği: Cenk Taner (28 Kasım’12/Shaft)

Bayan Arıza tarafından 2 - Aralık - 2012 tarihinde yazıldı.

Kesmeşeker ve Cenk Taner arasında ayrım yapmak çoğu zaman zor. Cenk Taner’i tek izlemeye alışık bünyeler için durum farklı oluyor. Son konserlerde solo proje kadrosunu izliyoruz. 28 Kasım gecesi solo proje kadrosu Shaft’ta çaldı. Güzel şeyler de oldu, çalınmayanlar çalındı, anılar hatırlandı. Güzel şeyler yad edildi. Kafaların güzelliği de konsere de yansıdı.

Kadıköy’e selam verilerek "Buradan uzaklara" ile konsere girildi, içkiler içildi, gözyaşları aktı, yüzler buruştu, bir damla sevinçti geriye kalan…

"Kum" albümü daha ağırlıktaydı, diğer albümlere göre farklı bir havası var nasıl olsa. "Ders bitti" çalındığında gözler kapandı, şarkıya odaklanıldı "sevişmenin bedeli ölmek miydi", acılar ve acımasızlıklar hatırlandı.

Değişenler, değişmeyenler derken insan halinin değişik halleri hatırlandı ve "Değiştim ben sevgilim" çalındı, Tayfun Çağlar bu şarkıda mikrofonu aldı, kafaların güzelliğinden yararlanan insanlar da güzelce şarkıya eşlik etti.

"Tek Sorumlu"  derken "Apoldinyo nerelerde?" diye içten geçirildi. Malumumuz bir süredir ortalıkta gözükmüyordu kendisi buradan da ona selam edelim. "İstanbul İstanbul"a geçildi. Tayfun Çağlar performansının üstüne çıktı. "Duymuştum Şehirdeydin" konserlerin vazgeçilmezi oluyor genellikle, şehir dedik mi Kadıköy elbette.

Paranın bittiği yerlerde saplanan kalan bir gençlikte kalmadı değil arkada. "Aşklar bizi terk etti" ile kendimize geldik ve yine "Kadıköy" dedik hep beraber. Kadıköy'de  kalan tek insan değiliz, tekliğe mahkumuz bunu hatırlayalım. Kendini kaybetmenin dibine vuruldu bunda da. "Herkes bize imrendi", imrenen kim? Tam bu arada lodos çıkıyor Kadıköy’de karşımıza.

"S.O.S" ile coşku daha da arttı, onun öncelerinde "Eyalet Çocukları"ndan dem vurularak bel altı, şikelere kadar mesajlar verildi. Tarih sahtekarlıklarla dolu, değil mi?

Her şey karışık gitti. Bitişte "Hamdık Piştik Olduk" çalındı. Uzun süredir çalınmamıştı. Tayfun Çağlar’ın eşlik etmesiyle inanılmaz değişik bir gece oldu, özellikle kapanış parçasının bu olması bizleri şaşırtmadı değil, en azından beni şaşırttı.

"Cesursak eğer cesursak kötü olmayı göze alabilecek kadar, o zaman iyi olmaya hakkımız var".

Kadıköy’e, Kadıköy’dekilere selam olsun öyleyse…

Bayan Arıza'dan Not: Sevgili Cem, yine her paylaştığın yazını olduğu gibi -konser kritiği, film, kitaplar ya da sana dair bir şeyler- bunu da çok sevdim. Ben de sana "iyi ki varsın ve benim için değerlisin" demek istiyorum. Sevgiler, iyilikler…