Cem Kurtuluş’tan Kesmeşeker Konser Kritiği (13 Ekim 2012, Karga)

Bayan Arıza tarafından 19 - Ekim - 2012 tarihinde yazıldı.

Kadıköy denince akla çok yazılacak çok şey gelir. Bunların başında da Kesmeşeker ve Cenk Taner geliyor. "Üstelik tanışmışız da bir Kadıköy akşamında, gidebilir miyiz dersin buradan uzaklara?" diyerek Cenk Taner her konserde olduğu gibi bizlere rotayı gösteriyor.

Bu konser de kapıya erken çöküp Karga’ya erken girdik. Yine hüzün, yine acılar, yine bir şeylerden dem vuruldu. İçkiler havada uçuştu ve her zamanki gibi kaldığımız yerden devam ettik. Sıkışık sıkışık oturanlar da bu konserde gözlerden kaçmadı. Ama bu konserde sürprizler vardı. Belen Ünal, Genç Osman Yavaş, Peyk’den Veysel Çolak, Karapaks’tan Kaan Altan, Direc-t’ten Bilge bu akşamın konukları oldu.

Cenk Taner açılışı "Adını unutmaya devam ediyorum" ile yaptı. Sonrasında konuklar sahneye çıktı. Genç Osman Yavaş çıktı ilk önce sahneye. Ve şarkılar ardı ardına sıralandı. Ne mi çaldılar bu konserde? Sürprizler vardı işte. "Buradan Uzaklara" ile yalnızlar ligine selam verdi ve sonrasında değişik bir repertuar vardı. "Kalbi Kırıklar Bankasında", "Zaten" sürpriz şarkılardandı.

Konserin ilk yarısı "İzin Vermedi Yalnızlık" albümünden ayrıydı. "İşte Güneş" denildi. "S.O.S", "Rüzgarlı Deniz Kıyısı", "İyidir İyi" çalınanlar arasındaydı. "Sen hep belki dedin" öyle içimizden sayıklasak da çalınmaması önemli değildi. Neyse ki konserde çalınmayan parçalara yer verilmişti. "Ne zaman gitti tren?" bu konserlerin en çok yer verilen parçası.

Maria da seyircinin şarkıya katılışları yadsınamaz desem de bu her konserde olan bir şey. Ve konser arasında biraları içeriye gizlice sokup bardaklara döküp ve Kesmeşeker dinleyicileriyle paylaşmak da gecenin güzelliklerinden biriydi. Genci, yaşlısı her zaman ki gibi kitle gecenin hakkını vermişti.

13 Ekim’de en çok üzüldüğüm nokta Radical Noise konseriyle aynı günde olmasıydı.

Cenk Taner’i çoğu kez izlesek de yine tercihimizi Cenk Taner'den yana kullandık. Bu konserde konuklardan kaynaklı olduğunu sanıyorum, çalınan şarkılar genel olarak akustik albümden değil, diğer albümlerdendi. Ama bu durum, konseri daha da güzelleştirmişti.

Kaptan ile her daim olmaya devam edeceğiz. Kesmeşeker dinleyicisine "Dipten sevgiler, saygılar derinden" diyerek ayrıca fazla kafanızı ağrıtmadan yazımı bitiriyorum.