Cem Kurtuluş’tan Film Kritiği: Looking for Eric

Bayan Arıza tarafından 21 - Temmuz - 2014 tarihinde yazıldı.

“Her şey Eric Cantona'dan gelen güzel bir pasla başladı".

Eric Cantona ismi size ne hatırlatır bilmem de bana Mancester United Tribünlerininin George Best isminden sonra unutamadığı isimler arasında yerini alan “Efsane” sıfatını sonuna kadar hak eden biri geliyor. Futbolculuğu yanı sıra taraftara tekme atmasıyla ünlü.  Attığı tekmeden sonra dava olmuştu, bir süre sonra bir ton mevzusu akıllarda kalmıştı.

Looking For Eric, 90’ların Mancester United’ını konu alan, Eric Cantona ile bütünleşmiş film.

“Looking For Eric” filmini çeken yönetmen Ken Loach ismi üzerinde de dikkatlice durmak gerekir. İngiliz sinemasının güçlü yönetmenlerinin biri olarak tanınan Ken Loach yaşı 80’e dayanan, sinema kariyerinde işçi sınıfının, ezilenin yanında olmasıyla tanınan bir yönetmen, Ken Loach’ı diğer yönetmenlerden ayıran bir özellik bu.

Ken Loach 2009 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde gerçekleşen film festivalinde yarışan `Looking for Eric` filmini geri çekmişti. Filmi geri çekme sebebini ihtiyar şöyle açıklıyor;

 “Şiddet üreten devletin gölgesinde sanat yapılmaz. Sanat savaşa ve yok etmeye değil, barışa ve insanlığa hizmet eder. İsrail, Ortadoğu`daki politikalarını gözden geçirmeli”.

“Looking For Eric” filminde Ken Loach’ın Eric Cantona’yı oynatması film adına artı puan. Filmin ekseninde Cantona hayranı, orta yaşlarda rock’n roll takılan, zamanında maçlara gidip Mancester United’e bağlı olan Eric Bishop adında bir adamı gözlüyoruz. 10 yıldır maçlara gidemiyor Eric Bishop, arkadaşlarıyla pub ortamında takılarak, bira yudumlayarak maçlarını izliyorlar.

Yüksek bilet fiyatlarından şikâyetçiler, gençlik döneminde yaşadıkları aklına geliyor. İdolü  Eric Cantona. Cantona’nın olduğu tüm maçları hatırlıyor, odasında Eric Cantona posteri var. Yüksek bilet fiyatlarından dolayı futbolun endüstri haline gelmesi Eric ve arkadaşlarının maça gitmemesinde etkisi vardı ama en önemlisi Cantona’nın futbolu bırakma kararındaki sözleri; “Futbolda para faktörü her şeyin önüne geçti ve bu durum beni çok rahatsız ediyor”.

“Looking For Eric” anlatılanlar doğrultusunda endüstriyel futbola inceden ayar veriyor

Endüstriyel futbola ayar vermesinin yanında filmin ekseninde Eric Cantona’yı gözlemliyoruz.  Filmin ekseninde Eric Bishop, sık sık Eric Cantona ile konuşuyor, Cantona’dan taktikler alıyor, sadece kendisi görebiliyor bunu, arkadaşları göremiyor. Sık sık Cantona’ya attığı golleri hatırlatıyor, sonra sıra unutamadığı kadın Lily’e geliyor. Lily’e dair bütün gençlik anılarını Cantona’ya anlatıp akıl alıyor Eric, bu taktikler sonucunda aldığı taktikler işe yarıyor.

Cantona manyağı bir herif olarak karşımıza çıkan “Eric Bishop” un unutamadığı tek şey Eric Cantona’nın attığı goller, bir de sevdiği kadınla geçirdiği tek gece.

Cantona’nın Sunderland’a attığı gol sonrası “İnsan öyle bir coşar ki birkaç saatliğine de olsa hayatın pisliğini unutuverirsin”  sözü her şeyi açıklayıcı nitelikte. Eric Bishop’un bu sözlerinden futbolun  futboldan daha fazlası olduğunu çözümlüyoruz.

“Her zaman düşündüğünden daha fazla seçeneğin vardır”.

Cantona, Eric’in hayat koçudur. Eric seçeneklerinin bittiğini sandığı anda Cantona, Eric’e yardım eder. Eric, halüsinasyonlarla Cantona’ya dair düşler görürken işler aniden karışır. Eric’in üvey oğullarından birinin başı belaya girer, bu beladan kurtulmak ise Eric’in işidir. Oğlunun bir çeteden aldığı silahı saklaması, Eric’in bunu bulması olayların dozunu arttırmaktadır. Eric’in bu şeyler sonucunda Cantona’nın önemli bir sözü aklına gelir:

"Takım arkadaşlarına güvenmen gerek her zaman, yoksa kayboluruz".

Takım arkadaşlarıyla birlikte hareket eden Eric Bishop, Zac’ın evini basmaya gider. Operasyonun adı “Cantona” dır. Su tabancaları, sopalar, maskelerle birlikte filmin en güzel sahnelerinden birine imza atar “Looking For Eric”.

Kısaca; yaşamdan kopan ve her şeyini kaybeden bir adamın öyküsü “Looking For Eric". 

Ken Loach’ın filmi, işçi sınıfı, aşk ve futbol üzerinden anlatması olumlu hareket. Ayrıca genellikle ezilenlerin sesine yanıt veren Ken Loach’ın bu filminin futbol eksenli ve tutkuyu içinde barındırıyor olması Ken Loach’ın bu işe ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Ken Loach futbolun dayanışmacı olduğunu “Looking For Eric” ile bir kez daha hatırlatıyor bizlere. 

Ken Loach bu filmiyle politika yapmayı da başarıyor. Ken Loach’ın bütün filmlerini izlememiş biri olarak “Looking for Eric Ken Loach’ın en iyi filmi” demek iddialı bir söylem olur, ama “ihtiyarın futbola dair söyleyecekleri var” demek en doğru olacaktır.

Ayrıca bir dönem Mancester United tribünlerini dolduran, deplasmanlara giden taraftarların artık müşteri kabul edildiğini filmde görmek mümkün. Futbolu gereksiz ve anlamsız bulan insanlara bir Mancester United'lı taraftarın sözleriyle kulak vermemiz gerekir:

“Bir adam bir keresinde "karını değiştirebilirsin, politik görüşünü değiştirebilirsin, dinini değiştirebilirsin ama asla ve asla tuttuğun takımı değiştiremezsin" demişti”.

İzlerken Altını Çizdiklerim;

“Her şey Eric Cantona'dan gelen güzel bir pasla başladı".

***

"Bazen en güzel hatıralar baş etmesi en zor hatıralardır".

 ***

“Her zaman düşündüğünden daha fazla seçeneğin vardır”.

***

"İnsan öyle bir coşar ki birkaç saatliğine de olsa hayatın pisliğini unutuverirsin (Cantona'nın attığı golden sonra yapılan yorum).

 ***

"Takım arkadaşlarına güvenmen gerek her zaman, yoksa kayboluruz".

***

"İntikamların en asili affetmektir".

 ***

– En son ne zaman mutlu oldun?

– Bir United maçında, Cantona'nın dönüş maçında