Cem Kurtuluş’tan Belgesel Kritiği: “Motörhead”

Bayan Arıza tarafından 26 - Mayıs - 2012 tarihinde yazıldı.

Motörhead’in beyni ve her şeyi bir dönem Hawkind grubundan atılmış olan Lemmy Kilmister’in hayatı film oldu. Lemmy için ne desek eksik kalır. O, Neredeyse 40 yıldır müzik yapan, Motörhead grubunun kurucusu Lemmy Kilmister rock tarihine damgasını vuranlardan. Geçenlerde albümlerini çıkarttılar.

Lemmy  65 yaşında olmasına rağmen halen dimdik ayakta. Turnelere çıkıyor, performansının üstüne çıkıyor. Amfetamin muhabbetleri filmde ön plana çıkıyor. Amfetamin nedir onu da söyleyelim; uyarıcı etki yapan bir ilaçtır. Kokain, ecstasy gibi. Muhabbetler çok kraldı. Özellikle Paul ile yaptığı muhabbet çok kraldı. "Oğlum sen eroin içme, amfetamin iç" kısmı özellikle…

Ayrıca bir fotoğrafta  "gülümseme, cool görün" diyor. Orada da epey komikti. Filmde Lemmy'nin kimleri etkilediğini, kimlerden etkilendiği anlatılıyor. Muhabbetler çok eğlenceli. Lemmy’i the Beatles etkilemiş ama Lemmy’nin en çok etkilendiği müzisyenlerden biri de Little Richard. Ayrıca filmde Nazi olayına da açıklık getirilmiştir. Asla Nazi olamayacağını ama Alman tarihine hayran kaldığını belirtiyor Lemmy. Almanların üniformalarını sevdiğini söylüyor, sonra arada İsrail örneği veriyor. Kısacası "tarihi seviyor" desek daha yerinde olur. 

Diğer müzisyenlerin Lemmy’i ne kadar çok sevdiği filmde açıkça görülüyor. Metallica’dan James ve Lars, özellikle Lars küçüklüğünden beri Lemmy ve Motörhead hayranı. Guns'n'Roses grubundan Slash da Lemmy’den bahsediyor. Ama Antrax’tan Scott anlattığında gülüyorsunuz epey. Bu da filmi keyifli hale getiriyor. Muhabbetlerin hepsini aktarmam zor, "filmi izleyin ve görün" demekten başka bir şey gelmez elimden.

Lemmy’e planlarını soruyorlar, ne zamana kadar süreceğini… O da espirili bir yanıt olarak "2047" diyor, "2048 de olabilir". Verdiği yanıtların hepsi çok komikti.

1000 kadınla çıkmış ama 2000 kadınla çıktığı yazılmış. O kısımlar da güzeldi. Hayranlarının Lemmy için verdiği cevaplar da harikaydı. Ve en son Lemmy'nin Metallica ile sahneye çıkışı var. James "Lemmy Lemmy"’ diyerek seyirciyi gazlıyor ve seyirci "Lemmy" diye bağırıyor.

Hala izlememiş olan Motörhead ve Lemmy hayranlarına filmi öneririm..

Not: Film 2010 yılında çıkmıştır. Türkiye’ye de 2011'de geldi.

Yazan: Cem Kurtuluş