Björk

Bayan Arıza tarafından 10 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

BJÖRK

"O'na kadın bile diyemiyorum. O insanüstü bir varlık sanki".

1965 Reykjavik doğumlu, 21 Kasım, Akrep kadını. Adı ve soyadı, Björk Guğmundsdóttir.

İlk kez 93'te "Debut" ile duydum O'nu. "Kim bu?" dedim büyük bir heyecanla. Saçlarını iki yanından toplamış "Big Time Sensuality"i söylüyordu. İzlanda'dan çıkmış en güzel şey O. Dancer in The Dark'la beni melankoliye boğan Selma aynı zamanda.

Müzik serüveni İzlanda'da "Sugarcubes" ile başladı. Benzersiz bir sese sahip. Kendine özgü bir stili var. Albümden müziği çekip alsanız, yani melodiyi çekip geriye sadece çıplak vokali bıraksanız dahi BJÖRK işte O. Şarkı sözleri, müziği, söylemleri, video klipleri, kendine özgülüğü beni büyülüyor adeta.

Debut'tan bugüne dek çıkardığı albümlerle duygularıma tercüman oldu sanki. "Post", "Homogenic" ya da "Vespertine" ziyadesiyle beni mutlu eden albümlerdi. Vespertine, Homogenic'e göre daha ağırbaşlı bir albüm.

2004'te de nefis albüm "Medulla" çıktı ki o da diğerleri gibi şaheser.

Elbette Von Trier baş yapıtı "Dancer in the Dark" için bestelediği "Selmasongs" var. Aynı zamanda, filmdeki "Selma" rolüyle de Cannes'da Altın Palmiye'yi aldı.

Björk'ün ve Sigur Ros'un sayesinde iyice artan içimdeki İzlanda sevgisi beni en sonunda 296 bin hüzünlü insanın yaşadığı buzlar ülkesine götürecek, biliyorum.

Diskografi:

Björk
Gling-Gló
Debut
Post
Telegram
Homogenic
Selmasongs
Vespertine
Medúlla
Drawing Restraint
Volta