Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bayan Arıza tarafından 18 - Ekim - 2011 tarihinde yazıldı.

Nürnberg'deki 16. Türkiye-Almanya Film Festivali'nde hem En İyi Film seçilen hem de FIPRESCI ödülünü alan Bizim Büyük Çaresizliğimiz, çok iyi oynanmış bir film.

Barış Bıçakçı'nın romanı Bizim Büyük Çaresizliğimiz, yönetmen Seyfi Teoman tarafından sinemaya uyarlandı. Sonra da tıpkı Teoman'ın ilk filmi, İstanbul Film Festivali'nde Yılın En İyi Türk Filmi seçilen Tatil Kitabı gibi, dünya galasını Berlin Film Festivali'nde yaptı. Nürnberg 16. Türkiye-Almanya Film Festivali'nde ise hem En İyi Film hem de FIPRESCI ödülünü aldı.

Hikâye aynı evde yaşamak durumunda kalan üç kişi üzerine. Lise yıllarından beri arkadaş olan Ender (Fatih Al) ve Çetin (İlker Aksum), Çetin'in Ankara'ya dönüşüyle tekrar bir araya gelir ve aynı evde yaşamaya başlar. Derken Almanya'da yaşayan yakın arkadaşları Fikret (Baki Davrak), Türkiye'de bir trafik kazası geçirir. Kazada o yaralanırken annesiyle babası ölür. Arkadaşlarından Ankara'da üniversitede okuyan kız kardeşi Nihal'in (Güneş Sayın) okulunu bitirene kadar onlarla kalmasını ister. Bu zoraki üçlü yaşam iki arkadaşı hayli rahatsız eder. Nihal de ölüm acını aşıp onlarla iletişim kurmak istemez. Ancak kısa zamanda birbirlerine alışırlar. Hatta Ender ve Çetin birbirlerinden habersiz Nihal'e aşık olur.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz dram olmasına dram ama, çaresizlik üzerine değil. Daha çok dostluğun sıcaklığı, güvenirliği üzerine, iyi yazılmış, çok iyi oynanmış bir film.

Kaynak: Cnbc-e Film Eki (Ağustos'11)