Arada Bir Yerde “Araf”

Bayan Arıza tarafından 15 - Eylül - 2012 tarihinde yazıldı.

Yeşim Ustaoğlu'nun yeni filmi Araf hem ulusal hem de uluslararası festivallerin gözdesi olmaya aday.

Venedik Film Festivali'nin Orizzonti/Ufuklar bölümünde yarışacak olan Araf, Türkiye prömiyerini de bu ay Adana Altın Koza Film Festivali'nde yapacak. En son dört yıl önce Pandora'nın Kutusu ile karşımıza çıkan Yeşim Ustaoğlu, uluslararası festivallere yabancı olmayan bir yönetmen. Önceki filmleriyle Berlin Film Festivali, Sundance Film Festivali ve San Sebastian Film Festivali gibi ünlü festivallerden ödüllerle dönen Ustaoğlu, 2002'de Venedik'te jüri üyeliği de yapmıştı.

Araf'ın, Ustaoğlu sinemasını takip edenleri şaşırtmayacak bir havası var. Yapayalnız, mutsuz karakterler, kendilerine iyi davranmayan hayatla hesaplaşma derdinde. Adeta yeni bir elin dağıtılmasını bekler gibiler. Otoban kenarında, bir gelenin bir daha uğramadığı bir benzin istasyonunda vardiyalı olarak çalışan iki genç, Zehra ve Olgun her sabah aynı güne uyanmakla beraber, gözlerini ayırmadan izledikleri aptal kutusunun onları geleceğe dair umutlandırmasına da izin veriyorlar. Zehra oralardan kurtulmasını sağlayacak büyük bir aşk düşlerken, gönlünü Zehra'ya kaptıran Olgun da  zengin olup her ikisinin de hayatını değiştirmek niyetinde. Hayaller çok uzakta kalmış ve monotonluk dayanılmaz bir hal almışken, benzin istasyonuna uğrayan Mahur adındaki kamyon şoförü bütün dengeleri değiştiriyor.

Başrollerinde TV dizilerindeki performanslarıyla akıllarda kalan genç yetenek Neslihan Atagül, ilk oyunculuk deneyimiyle Barış Hacıhan ve son yıllarda yönetmenliğe de bulaşan Özcan Deniz'i izleyeceğimiz Araf, yeni sezonun en çok konuşulacak Türk filmlerinden biri olacağa benziyor.

Kaynak: Cnbc-e Dergi Film Eki (Eylül 2012)