Angelopoulos Hayatını Kaybetti

Bayan Arıza tarafından 30 - Ocak - 2012 tarihinde yazıldı.

Sevgili enderinden'in paylaşımlarıyla:

Yunanistanlı yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı Theo Angelopoulos yeni filminin çekimleri için gittiği Drapetsona bölgesinde bir motosikletin çarpması sonucunda hayatını kaybetti.

Pire yakınlarında meydan gelen olayda, yolda yürürken bir motosikletin çarpmasıyla başından yaralanan Angelopoulos ambulansla hastaneye götürüldü, ancak yoğun bakımdaki müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 17 Nisan 1935'de doğan Angelopoulos 77 yaşındaydı.

Yunanistan'ın uluslararası ölçekte tanınan yönetmenlerinden biri olan Angelopoulos Türkiye'de de yakından tanınan bir sinema insanıydı. Tabiri caizse "ağdalı" tarzı, uzun planlara yer veren şiirsel anlatımı Türkiye'deki seyirciler için de imza gibiydi.

Türkiye'de, 2000 yılındaki 19. İstanbul Film Festivali'nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilmişti.

Angelopoulos'un filmleri arasında başyapıt kabul edilebilecek Leyleğin Geciken Adımı (To Meteoro Vima Tou Pelargou), Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita Kai Mia Mera), Ulis'in Bakışı (To Vlemma tou Odyssea) gibi filmler ve Arıcı (O Melissokomos), Kitara'ya Yolculuk (Taxidi sta Kythira), Ağlayan Çayır (Trilogia: To Livadi Pou Dakryzei), Zamanın Tozu (I Skoni Tou Hronou) gibi hafızalardan silinmesi zor yapımlar sayılabilir. (YY)

Kaynak: Bianet