Anathema Konser Kritiği (2 Kasım 2013, Garajİstanbul)

Bayan Arıza tarafından 6 - Kasım - 2013 tarihinde yazıldı.

Ülkemizde büyük bir hayran kitlesine sahip olan ve yakında Türk vatandaşlığı vereceğimiz İngiliz grup Anathema, Gold’N Strings etkinlik sersinin ilk konuğu olarak akustik bir konserle 2 Kasım 2013 Cumartesi günü Garajİstanbul’daydı.

Kurulmasının üzerinden geçen 20 yılı aşkın bir süre içerisinde metal müzik dinleyicileri ile bu tarzın uzağındaki kesimi birleştiren tınıları, müziklerindeki duygusal atmosferi ve etkileyici canlı performanslarıyla tanınan Anathema son olarak “Weather Systems” albümüyle bir kez daha karşımıza çıktı. Kariyerinin en başarılı albümü olan 2012 tarihli “Weather Systems” birçok ödüle layık görülürken, grup son yıl içerisinde dünya çapında verdiği konserler sayesinde hayranlarıyla buluşma imkânı yakalarken, yeni kitlelere ulaşarak dinleyici sayısını artırmayı başardı.

Gold’N Strings serisinin ilk konserinde bu kez Liverpoollu dostlarımız Vincent, Danny ve Lee’nin sesinden Fragile Dreams, Flying, Closer, A Natural Disaster, Deep, Lost Control, Forgotten Hopes, Far Away gibi parçaları akustik olarak dinleyebildik. Hatta bir de U2 cover’ı çaldılar.

Yıllar yılı 350-400 konser izlediysem hiçbirinin zamanında başladığını görmemiştim. Bu anlamda bir ilk yaşandı ve konser söylenen saatte yani 22.30’da başladı. Her şey iyi güzeldi de, mekân seçimi berbattı. Garajİstanbul’da izlediğim ilk  ve son konser oldu bu. Bir daha orada konser İçerisi çok kalabalık ve sıcaktı. Havalandırma sistemi berbattı, klimalar çalışmıyordu. Zaten Vincent ta sahneden mekân sahiplerine seslenerek havalandırmayı açmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca spot ışıkları da ısı yayıyordu ve göz alacak derecede parlaktı. Bu anlamda konser mekânı olarak bugüne dek gördüğüm en berbat yerdi. Buna rağmen dayanabildiğimiz noktaya kadar dayandık. “Lost Control” dan sonra nefes alamayacak hale geldik ve hava almak için dışarı çıktık. Çıkış o çıkış! 🙂

Konseri yukarıda saydığım etkenlerden dolayı sonuna kadar izleyemedik maalesef. İzlediğimiz bölümü keyifliydi. Umarım bir daha gelişlerinde daha iyi bir mekânda izleriz. Nasılsa sürekli geliyorlar, yaknda yine gelirler bence 🙂 Bundan önce Yeni Melek’te izlemiştim mesela ben ve harikaydı. Konser mekânı ferahtı ve ses düzeni de iyiydi.

Akustik konser de bir entreresan tabii. Tamam bunun akustik konser olduğunu biliyorduk, bunu bilerek gittik, ama yine de davul olmayınca bir garip geliyor. Bass benim için olmazsa olmazlardan değil ama her daim vurmalı çalgıları sevdiğimden davulsuz bir garip. Onlar açısından aynı parçaları gitarla bunu yakalamak da zor tabii.

Benim açımdan yarım bir konser oldu. Her şeye rağmen “nice konserlere” diyor ve kritiğimi bitiriyorum efenim. Müzikli günler!