American Beauty

Bayan Arıza tarafından 7 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Chris Cooper, Peter Callagher
Senaryo: Elbette Alan Ball (Six Feet Under'dan hatırlarsınız)

Film, her şeyin yüzeyde mükemmel göründüğü ancak derine inildiğinde her karakterin farklı bir buhran yaşadığı Amerikan banliyösünde orta yaş krizi geçiren Lester'ın hayatına odaklanıyor. Gittikçe yalnızlaşan ve amaçsızlaşan Lester, en umulmadık şekilde huzuru yakalayacaktır. Bu uğurda ona yardımcı olan esas karakterlerden biri de mahalleye yeni taşınan komşularının oğlu Ricky Fitts'tir. Tutucu babasının kurduğu düzen içinde kendine kaçış yolları bulan Ricky, Lesley'in kızı Jane ile beklenmedik bir bağ kuracaktır. Ricky, kendine yarattığı dünyayla dış dünyanın kesişme noktalarını videoyla kaydedip bembeyaz odasında hayatı yeniden kurgulamaktadır. Bu sahnede Ricky, Lesley'e "Filme çektiğim en güzel şeyi görmek ister misin?" diyecek ve Thomas Newman'ın (Six Feet Under) müziği eşliğinde filmin en unutulmaz monologlarından birini sunacak.

"Kar yağmasına çok az kalan günlerden biriydi. Havada bir elektrik vardı."

Ricky ve Lesley televizyonun karşısına oturmuş, rüzgârlı bir günde daireler çizen bir torbanın huzur verici uçuşunu izlemektedir.

"Neredeyse duyabiliyordum. Tamam mı? Ve bu torba benimle dans ediyordu. Onunla oynamam için bana yalvaran bir çocuk gibiydi. 15 dakika boyunca…"

Kamera, torbaya odaklanır ve onun hareketini takip etmeye başlar.

"O gün her şeyin arkasında bir hayat olduğunu anladım. Korkmak için bir neden olmadığını bilmemi isteyen inanılmaz cömert bir güç vardı."

Lesley hipnotize olmuş gibi torbanın süzülüşünü izlemektedir.

"Videonun geçerli bir mazaret olmadığını biliyorum. Ama hatırlamama yardım ediyor. Hatırlamalıyım. Bazen dünyada o kadar çok güzellik var ki. Kalbimin bunu kaldıramayacağını, iflas edeceğini hissediyorum."

Ricky biraz önce söylediklerinin ağırlığı altında ezilmekteyken, Lesley sıkıca elinden tutar. Bir süre bakıştıktan sonra öpüşürler.

(Kaynak: Cnbc-e Dergi, Mayıs 2007)