Ah bu İzlanda dizileri: Katla

Bayan Arıza tarafından 13 - Temmuz - 2021 tarihinde yazıldı.

Merhaba sevgili Arızalılar Kulübü müdavimleri, uzun zamandır yazmıyorum. Hayat tekdüze gidiyor olsa da ufak tefek değişiklikler ile kendimi kandırdığım da oluyor. Kendime güzel bir dizi buldum. İsmi “Katla”.

İlkokul dönemimden beri, yani kendimi bildim bileli kalbimde başka bir yeri olan İzlanda ile ilgili bir şeye rastgeldim Netflix’te. Zaten bugüne dek İzlanda ile ne varsa silip süpürmüşümdür:) Hatta Björk ve Sigur Ros sevdası ile 90’ların sonlarında iyice tavan yaptı bende bu İzlandik durumlar.

En sevdiğim yönetmenlerden olan Baltasar Kormákur da işin içindeyse bu diziyi zaten izlemem gerekiyordu. 2021 yapımı olan “Katla”, Baltasar Kormákur ve Sigurjón Kjartansson tarafından yaratılan ve yönetilen; Baltasar Kormákur, Sigurjón Kjartansson, Davíð Már Stefánsson ve Lilja Sigurðardóttir tarafından yazılan İzlandalı bir drama televizyon dizisi. 17 Haziran 2021’de Netflix’te gösterime girdi. 8 bölümü meraklı gözlerle izledim bitirdim.

Baltasar Kormákur’un 101 Reykjavik’ini izlemiştim. Bir sevdiğim yönetmen de Dagur Kári ‘dir. O’nu da uzun süre beni etkisine alan “Noi Albinoi” ; “Vokksne Mennesker” filmleri ile severim. Ayrıca bu 2 yönetmen de müzikle ve tiyatro ile ilgili işler yaptılar. İyi adamlar.

Ah o İzlanda’nın doğası, insanların, mekânların sadeliği, buzulların görüntüsü, bulutlar, denizin rengi, havanın rengi, pastel tonlar, İzlanda kazakları, konuştukları dil olan İzlandaca, her şeyine hayranıyım. Ölmeden görebilmeyi, baştan sona İzlanda adasını gezebilmeyi her şeyden çok istiyorum.

Dizide ayrıca daha önce izlediğim polisiye izlanda dizisi olan Valhalla Murders’dan Björn Thors da var.

Efenim gelelim Katla’ya. Dizide bir yanardağ var. Bu dağın adı Katla. Bu yanardağ patlayınca etrafındaki buzullar eriyor. Buzullar eridikçe de yaşanan tuhaf olaylar minnacık kasabada yaşayan 3-5 kişinin hayatını etkiliyor. Buzulları inceleyen bilim insanları da var. Yıllardır bu bölgede araştırma yapıyorlar.

Yüzü ve vücudu tamamen küllerle kaplı olan bir kadının hayata dönmesi ile dizi başlıyor. Aslında gelen varlık hâlâ hayatta olan kadının 20 yıl önceki hali, daha sonra başka bir kişi aynı şekilde dönüyor ama mesela o aslında 1 yıldır kayıp olan bir kadın, küçük bir çocuk geri geliyor derken olaylar gittikçe tuhaflaşıyor.

Spoiler vermek hiç istemem. Sadece şunu söyleyeyim, biraz Dark tadında, gizemli, biraz bilim kurgu diyelim, merak uyandıran. Zaten İzlanda’ya da aşık bir insan olduğumdan beni benden adı. Ziyadesiyle mutlu oldum.

Dizideki oyunculardan bazıları ise şöyle:

  • Guðrún Ýr Eyfjörð – Grima
  • Ingvar Sigurdsson –  Þór
  • Íris Tanja Flygenring –  Ása
  • Þorsteinn Bachmann – Gisli
  • Aliette Opheim – Gunhild
  • Sólveig Arnarsdóttir – Magnea
  • Haraldur Stefansson – Einar
  • Baltasar Breki Samper – Kjartan
  • Björn Thors – Darri
  • Birgitta Birgisdóttir – Rakel