Across The Universe

Bayan Arıza tarafından 1 - Aralık - 2011 tarihinde yazıldı.

Julie Taymor'ın üçüncü filmi Across The Universe, sitesinde "Dünyanın en meşhur şarkılarının sözlerinde, hiç anlatılmamış bir hikaye yatıyor" diye sunuluyor.

2007 yılında En İyi Film dalında Altın Küre adayı olan Across The Universe, fonunda 60'ların dünya olayları ve insanlık halinin bulunduğu, 33 The Beatles şarkısının eşlik ettiği bir gençlik aşkı filmi. Adını da aynı adı taşıyan John Lennon-Paul McCartney şarkısından alıyor.

60'lı yılların toplumsal çalkantıları arasında birbirine aşık olan İngiliz bir çocuk ile Amerikalı bir kızın hikayesi de, karakterlerin söylediği çeşitli The Beatles şarkılarıyla anlatılıyor. Liverpool'lu bir genç, Vietnam Savaşı sırasında babasını bulmak için kalkıp Amerika'ya gelir. Kendini Greenwich Village'de bulur ve banliyöde büyümüş Amerikalı bir kıza aşık olur. 60'ların sonunda ülkedeki değişimleri birlikte yaşarlar.

Taymor, The Lion King'i sahneye koyduğunda, müzikal dalında Tony ödülü alan ilk kadın yönetmen olmuştu. Walt Disney şirketi çok başarılı filmleri Aslan Kral'ın Broadway uyarlamasını ona emanet etmişti. Ne yazık ki bütün bu başarılar, hatta Shakespeare'in Titus'undan çok çarpıcı bir film yapması da, Spiderman: Turn off the Dark müzikali yüzünden başının derde girmesini engellemedi. Şimdi yapımcılarla mahkemelik durumda. Mart ayında müzikalin yönetmenliğinden azledilen Taymor, ona tazminat vermeden yaratıcı katkılarından yararlanıldığını iddia ediyor.

Sevin Okyay (Cnbc-e Dergi, Aralık 2011 sayısı)