About a Boy

Bayan Arıza tarafından 7 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

En sevdiğim İngiliz yazarlardan olan Nick Hornby'nin kitabının sinemaya uyarlanışı ve karşınızda About a Boy (2002)

Yönetmen: Chris Weitz&Paul Weitz
Senaryo: Peter Hedges
Görüntü Yönetmeni: Remi Adefarasin
Müzik: Damon Gough (Badly Drawn Boy)

Oyunculardan bazıları:

Hugh Grant … Will
Nicholas Hoult … Marcus Brewer
Toni Collette … Fiona Brewer
Rachel Weisz … Rachel

Filmin Konusu:

Will Freeman, yıllar önce bir noel şarkısı yazarak zengin olan babasının mirası sayesinde yaşayan genç bir adamdır. Hayatında hiçbir işte çalışmamış, her zaman canı ne isterse onu yapmıştır.

Kadınlarla da günlük ilişkilere giren Will, oğluyla birlikte yaşayan Fiona adlı bir kadınla tanışır. Her zaman olduğu gibi bu ilişkiyi hemen bitirmek amacındadır. Ancak Fiona'nın oğlu Marcus, Will'in yalnız olan annesi için çok iyi bir arkadaş olacağını düşünmektedir.

Aralarındaki yaş farkına rağmen Will ve Marcus sıradışı bir arkadaşlığa başlarlar. Bu arada Will, yalnız yaşayan başka bir kadın olan Rachel'e tutulur ve onu etkilemek için Marcus'dan kendi oğlu gibi davranmasını ister.

Filmden Replikler:

Hiç kimse bir ada değildir ifadesi en çok kime aittir? Çok kolay! Jon Bon Jovi…Bana kalırsa boş laf! Bana göre her insan bir adadır. Dahası şimdi tam öyle olma zamanı. Çağımız ada çağı. Yüz yıl önce insan başkalarına bağımlı olmak zorundaydı. Kimsenin televizyonu, CD'si, DVD'si, videosu ya da kahve makinesi yoktu. Böyle güzel şeylerden yoksunlardı. Ama şimdi kendinize küçük bir ada cenneti yaratabilirsiniz. Doğru donanımla, daha da önemlisi doğru bir tutumla genç İsveç'li turistleri kendine çeken güneşli bir tropik bir ada olabilirsiniz.

– Buraya seni birşey sormak için çağırmıştık. Imogene'nin vaftiz babası olmaya ne dersin?

– Bakın gerçekten çok duygulandım ama şaka ediyor olmalısınız. Imogene için daha kötü vaftiz babası düşünemiyorum. Beni tanırsınız vaftiz edilirken onu düşürürüm. 18 yaşına kadar bütün doğum günlerini unuturum. O zaman da Onu yemeğe götürüp sarhoş eder ve muhtemelen de becermeye çalışırım. Yani bence cidden kötü bir seçim.

– Biliyoruz. Yine de gizli kalmış derin bir yönün vardır sanmıştım.

– Hayır hayır…Bu konuda yanılmışsın. Bu kadar sığ biriyim işte.

Not: Yukarıdaki yazının bazı bölümlerinde sinemafanatik.com sitesinden yararlandım.